Kanal t
profile

Perşembe 19:00

Günümüzde yaşayan Müslümanların nasihatlar çıkarması gereken bu başyapıtı bu dizi ile beğeninize sunuyoruz.

Hz. Hüseyin'in Basra'ya yolladığı elçisinin çağımıza yönelik önemli mesajlar içeren etkileyici hikayesi bu dizi ile sizlerle. Bir elçinin kendisine emanet edilene gösterdiği sadakatin etkileyici ve iç acıtan hikayesini “Hz. Hüseyin'in Elçisi” isimli yapımla öğreneceksiniz. Yönetmenliğini Cevad Şemkadri'nin yaptığı 12 bölümden oluşan dizide Hz. Hüseyin'in yaşamına dair yürek yakan gerçekler ve bu gerçeklere canı pahasına dokunan bir elçinin öyküsü anlatılıyor.

Hz. Muaviye ölmüş, Yezid halifeliğini ilan etmiş ve halktan zorla biat toplamaya başlamıştır.
Bütün baskılara rağmen Hz. Hüseyin, biat etmez. Bunun üzerine Kufeliler, Hz. Hüseyin'i mektup göndererek şehirlerine davet ederler.

Hz. Hüseyin, halkın kendisine olan sevgi ve bağlılığını öğrenmek için Kufe'ye amcasının oğlu Müslim bin Akil'i, Basra'ya da azadlı hizmetçisinin oğlu Süleyman Ebiz Azim'i elçi olarak gönderir. Süleyman, Hz. Hüseyin'in mektubunu Basra'ya götürürken akrabaları onun hamile olan hanımını kaçırırlar. Çünkü onlar Süleyman'ın Hz. Hüseyin'den vazgeçip Yezid'e biat etmesini istemektedirler.

Fakat Süleyman canı pahasına da olsa mektubu Basra'ya götürmeye kararlıdır. Bu arada hanımı da akrabalarının elinden kurtulup Basra'ya Süleyman'ı bulmaya giderler. Basra valisi Ubeydullah Bin Ziyad, Süleyman'ın başına yüz bin dinar ödül koymuştur. Artık herkes Süleyman'ın peşindedir.

Süleyman'ın eşi bir sığındıkları bir mağarada bir erkek çocuğu doğurur. Süleyman, bir yandan ailesi
ile biraraya gelebilmek için çaba harcarken, bir yandan da Hz. Hüseyin'in mektubunu gerekli şahıslara ulaştırmak için canını ortaya koyar.

Günümüzde yaşayan Müslümanların nasihatlar çıkarması gereken bu başyapıtı bu dizi ile beğeninize sunuyoruz.

Yorumlar

Yorum Yaz