Kanal t
profile

Salı 06:30
Salı 19:00

Evrende Yolculuk her Salı 06:30 ve 19:00'da Kanal t ekranlarında

İnsanoğlunun ilk çağlardan beri süregelen merakı, düşünen ve araştırmacı yapısı hemen her konuda olduğu gibi uzay konusunda araştırma yapmasına neden olmaktadır. Günümüzde NASA, ESA gibi kuruluşların yanı sıra Rusya, Japonya, Kanada, Çin gibi lkelerde uzay araştırmalarında öncülük yapmaktadır. Bu belgeselde ESA ve NASA tarafından yapılan uzay araştırmaları sonucu elde edilen verileri animasyonlar eşliğinde izlemeyeceksiniz.


Öncelikle dünyamızın da içinde bulunduğu Güneş sisteminden başlamak üzere evrende yer alan tüm Güneş Sistemine benzer istemleri en çok merak edilen yönleriyle anlatan bu belgeselle uzay hakkında merak edilen birçok şeyi en doğru biçimde öğrenme imkânı bulacaksınız.
İnsanoğlunun uzay serüveni, Rusya'nın, 4 Ekim 1957′de Dünya'nın ilk yapay uydusu Sputnik-1′i uzaya göndermesiyle başladı. Sputnik-1′in ardından, uzaya ilk insanlı uçuşu yine Ruslar gerçekleştirdi. 1961 yılında Yuri Gagarin, Vostok-1 adlı kapsül ile, Dünya'nın etrafını 1 kez dolandı. 20 Haziran 1969′da Apollo-11 uçuşu ile ABD, Ay'a ilk kez insan indirmeyi başararak tarihe geçecek ve uzay araştırmaları alanında önemli adımların neredeyse tek odağı haline gelecekti.

İnsanoğlunun yaşadığı Dünya'ya “tepeden” bakmaya başladığı o tarihlerden bu yana, uzay araştırmaları ve uzaydan araştırmalar çok hızlı bir gelişim gösterdi; uzay teknolojilerinde ardı ardına devrimler yaşandı. İşte bu servüvenin başlangıcından bu güne kadar geldiği noktayı bu belgesel ile izleyecek ve uzayın eşsiz manzarası eşliğinde evrende yaşananları öğrenme imkanı bulacaksınız.

Yorumlar

Yorum Yaz