Kanal t
profile

Cuma 19:00

Bu belgeselde dünyada yapılan en sıradışı yapılar ve onların yapımında kullanılan mühendislik detayları anlatılmaktadır.

Bulundukları şehirlerin simgesi halina gelen bu yapıları kim nasıl yaptı. Yaparken hangi mühendislik tekniklerini kullandı İnsan aklının dönemin şartlarına göre zorlanarak yapıldığı bu yapılar mimar Dr. Scatto Steedman tarafından yerinde inceleniyor ve yapımında kullanılan teknikler hakkında detaylı bilgiler veriliyor.

Paristeki Eyfel Kulesi, Grandes Serres botanik Bahçesi, Grabit Viyadüğü, Fransa'daki Citadellede Blaye Kalesi, İskoçya'daki Tantallon Kalesi, Floransa'daki Duomo, Paris'teki olağandışı CNIT binası, Londra'daki Millenium'un Kubbesi, İngiltere'deki sade ama şık Kingsgate Footbridge körüsü, İskoçya'daki uçsuz bucaksız Forth Rail köprüsü, Sevilla'daki Alamillo Köprüsü, İtalya'daki antik Pisa Kulesi, Madrid'teki Puerto de Europa Kuleleri, Barselona'daki Torre kulesi, Hollanda'da dalgalardan korunmak için yapılan dev yapılar, Clifton Asma Köprüsü, Çek Cumhuriyetin'deki zarif Swiss Bay köprüsü, Danimarka'da muazzam büyüklüğe sahip Sıtorbelt köprüsünü, Eski Roma'nın Verona'daki amfi tiyatro, Londra Kew Gardens'daki görkemli Viktoryan Palm evi, İtalya Bari'deki Dünya Kupası Stadyumu, Liverpool'daki Royal Liver, Frankfurt'taki yüksek ofisler, İtalya'daki San Gimignan kuleleri, rüzgar, güneş ve su kullanılarak enerji üretimi yapan dev yapılar, Norveç'te dağ içinde gizlenen olimpik stadyum, ve Londra'daki yeraltı tren istasyonları bu belgeselde incelenen muhteşem yapılar arasında yer alıyor.

Yorumlar

Yorum Yaz